Strona główna

Nasze polskie naj naj-ki, czyli podróże z rekordami cz.2

Przez 22 listopada 2020 No Comments

Podróże z rekordami – oto część 2.

Kolorem zielonym zaznaczyłem odnośniki (linki) do interesujących stron.

W niewielkiej dolnośląskiej wsi Lubiąż stoi wielki budynek. To NAJWIĘKSZE OPACTWO CYSTERSKIE. Na świecie. Ogromna, długa na ponad 220 metrów elewacja aktualnie przechodzi – podobnie jak wnętrza – proces mozolnego remontu. Nie pomylę się zapewne w osądzie, że jeszcze za 40 lat będą trwały prace odnawialne, taki to moloch! Jednakże przepięknie odnowione Sala Książęca i jadalnia pozwalają wierzyć, że klasztor w Lubiążu wróci do dawnej świetności.  Opactwo zwiedzaliśmy 12 września 2020 roku.

Krzeszów to wieś oddalona o niecałe 10 kilometrów od Kamiennej Góry. O Lubiążu pisałem, że to niewielka wieś, a Krzeszów jest jeszcze mniejszy! Lecz to, co tam ujrzałem jest absolutnie fantastyczne. NAJWIĘKSZY ZBIÓR FRESKÓW, NAJSTARSZA IKONA Z WIZERUNKIEM MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ (starsza o 200 lat od Matki Bożej Częstochowskiej), imponujące wnętrza bazyliki i kościoła świętego Józefa, a także monumentalne Mauzoleum Piastów Świdnickich. Krzeszów uniknął zniszczeń wojennych, dlatego dawne opactwo cysterskie jest zachowane w doskonałym stanie, o czym przekonaliśmy się 14 listopada 2020 roku.

Po bogactwach opactwa przejdę do opisu skromniejszych, żołnierskich naj-ków.

24 listopada 2017 roku pojechaliśmy do Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie naprzeciwko ujścia Narwi do Wisły ulokowano potężną fortecę – Twierdzę Modlin. Na potrzeby wpisu do tego bloga 😉 zbudowano tam NAJDŁUŻSZY BUDYNEK w Europie – koszary wojskowe, a długość rekordzisty to 2250 metrów.

12 listopada 2020 roku byliśmy w NAJWIĘKSZEJ GÓRSKIEJ FORTECY w Europie – twierdzy Srebrna Góra. Ogromna budowla broniła się tylko raz, przez tydzień w czasie oblężenia przez wojska napoleońskie. Zdolności obronne twierdzy przerwało bowiem, niestety, podpisanie pokoju między Francją a Prusami. Od tego czasu nikt więcej nie próbował zdobyć tego – bezsensownego, jak widać – obiektu, w którym z powodu fatalnych warunków bytowych zmarło więcej żołnierzy, niż podczas rzeczonego oblężenia.

ps – wejście do donżonu zagrodziła nam głośno i dość regularnie becząca owieczka. Od sympatycznej przewodniczki pani Kasi dowiedzieliśmy się, że wełniany ssak szuka swego zgubionego stada …. kóz.

ps2 – opuszczając twierdzę zauważyliśmy, że mieszana rodzina się odnalazła, a owca przestała beczeć wniebogłosy.

Wracam do rekordów związanych z wysokością. 2 października 2011 roku nie było jeszcze autostrady do Świecka, zatem podczas podróży do Łagowa jechałem zwyczajną Drogą Krajową numer 92, czyli obwodnicą Świebodzina. Ponieważ prawie rok wcześniej odsłonięto NAJWYŻSZĄ RZEŹBĘ CHRYSTUSA w Europie postanowiłem z bliska dokładniej przyjrzeć się temu, co dość dobrze widziałem z daleka. Zaparkowałem na darmowym parkingu i podeszliśmy bliżej pomnika. Jego rozmiary zaiste są imponujące. Wysoki na 33 metry Jezus ma na głowie 3-metrową koronę.  Wielkość figury dodatkowo wyeksponowało umiejscowienie jej na 16 metrowym kopcu.

NAJWYŻSZYM BUDYNKIEM MIESZKALNO-BIUROWYM w Polsce jest oddany do użytku w 2012 roku Sky Tower. Wysoki na 215 metrów wieżowiec ma do zaoferowania 51 pięter. W niecałą minutę winda w dniu 25 października 2020 roku wwiozła nas na 49 piętro, na którym znajduje się punkt widokowy. Po chwili zachwytu poczułem rozczarowanie, gdy okazało się, że możemy sobie do woli, czyli przez 15 minut popatrzeć, ale nie obejdziemy dookoła budynku, bo nie ma takiej możliwości. No to w takim razie nie będzie zdjęcia Sky Towera, a jedynie jego cień. 😉

Albo dobra, będzie. Ale brzydkie.

A oto posiadacz kilku naj-ków. Na przykład NAJWYŻSZY PYLON w Polsce – 122 metry wysokości, a 70000 m2 powierzchni żelbetu czyni go światowym liderem.  Od momentu oddania do użytku autostradowej obwodnicy Wrocławia wiele razy przejeżdżaliśmy Mostem Rędzińskim, bo tak się nazywa bohater ostatnich linijek wpisu. Pierwotny termin oddania mostu do użytkowania przewidziany na listopad  2010 roku został przełożony na dzień 31 sierpnia 2011 roku, by uczcić kolejną rocznicę naszego ślubu. 😉 Aha, fotki mostu zza szyb – kampera i Sky Tower-a.

11 października 2014 roku braliśmy udział w kapitalnym foto-rajdzie. Impreza zaczynała się w Bolesławcu, a pierwsze zadanie dotyczyło wiaduktu. Nie jest to jednakże ot taki sobie wiadukcik, tylko solidne, wzorowane na rzymskich akweduktach dzieło sztuki budowlanej. Szerokość  8 metrów i wysokość 26 metrów jeszcze nie predestynują go do rekordu. Ale 490 metrów długości już tak. Oto zbudowany z piaskowca rekordowy przystojniak, czyli NAJDŁUŻSZY WIADUKT KOLEJOWY.

Pozostanę jeszcze chwilę przy temacie kolejowym. Poniższe zdjęcia wykonałem 3 stycznia 2016 roku w Jakuszycach. Tablica z datą 1902 oznacza ukończenie budowy linii kolejowej numer 311, czyli tak zwanej Kolei Izerskiej. W 2010 roku po 65 latach bezczynności ponownie uruchomiono połączenie Szklarska Poręba – Jakuszyce. 886 metrów nad poziomem morza na stacji Szklarska Poręba Jakuszyce oznacza zwycięskiego naj naj-ka w kategorii „NAJWYŻEJ POŁOŻONA LINIA KOLEJOWA w Polsce „.

Teraz będą aż trzy naj naj-ki z jednego, dość specyficznego miejsca. Ani to ładne, ani w pięknym otoczeniu, ale. 13 listopada 2020 roku ponownie (wcześniej w październiku 2014) zajrzeliśmy do Siedlęcina. Od XIV wieku stoi tu bowiem NAJWIĘKSZA ŚREDNIOWIECZNA WIEŻA MIESZKALNA, tak zwana Wieża Książęca. Wnętrza kryją NAJSTARSZE ZACHOWANE STROPY DREWNIANE, a także NAJSTARSZE MALOWIDŁA O TEMATYCE ŚWIECKIEJ. Będę dość szczery, najbardziej podobała mi się lipa rozłożyście stojąca przed wieżą. Choć gdzieś wyczytałem, że mogą to być złączone w miłosnym uścisku dwie lipy. Tak czy owak, lipa.

Kolejny rekordzista pochodzi (w końcu 😉 ) z Wielkopolski. Dzierży rekord największego na świecie, a jego wymiary to 19,8 metra długości, 9,53 m szerokości i 8,98 m wysokości. Imponujące wymiary, a pracę nad nim wykonywało 50 osób. Jest to NAJWIĘKSZY KOSZ Z WIKLINY (12 ton) i stali (11 ton), a podziwiać go można w Nowym Tomyślu na Placu Niepodległości.

Największy wiklinowy kosz na świecie zakończył część drugą naszych podróży z rekordami, oczywiście zapraszam na odcinek trzeci! 🙂

ps

a tutaj znajdziecie mapę z umiejscowieniem dotychczasowych rekordów:

Facebook