BiebrzaRzeki A-E

Biebrza – źródło rzeki

Przez 6 sierpnia 2019 No Comments

Jak trafiłem do źródła rzeki Biebrza?

Jeszcze teraz, gdy to piszę, czuję rozgoryczenie i gniew. Przejechałem tyle kilometrów, znalazłem tyle źródeł rzek, a w przypadku Biebrzy najprawdopodobniej poniosłem klęskę…

Dojechałem prawie do granicy z Białorusią,

skręciłem w drogę szutrową. Wszystko pasowało, aż do problemów z zasięgiem, ale miałem jeszcze wydrukowane mapy z KZGW i zwykłe, papierowe. Pobłąkałem się po lesie z prawej strony drogi, wróciłem z poczuciem pragnienia znalezienia jakiegoś tubylca – i bingo! Ktoś jechał. Zdecydowanie stanąłem na środku drogi i zamachałem rękoma. Gdy spytałem o źródło Biebrzy, usłyszałem – ku ogromnemu zdziwieniu – jedź pan za nami, to u mnie na podwórku!!!

Ja to mam jednak szczęście, pomyślałem wtedy. Okazało się, że dwa kilometry od drogi wojewódzkiej numer 670 (vis a vis ulicy Ogrodowej) jest ostatnie gospodarstwo w tej części świata.

Elokwentny i dumny jegomość zaprowadził mnie nad swój staw

i rzekł:

-Stąd wypływa Biebrza.

-Jak to, ona powinna wypływać po drugiej stronie drogi? – zaniepokojony spytałem.

-Płynie z mojego stawu, choć teraz jest zarośnięty wypływ, i dalej, na drugą stronę drogi.

Abstrahując od pewnego siebie głosu i kilku opowiadań na temat Biebrzy, postanowiłem – mimo bliskości granicy – wypuścić na zwiady Mavica.

Niczego nie potwierdził, niczemu nie zaprzeczył….

Obecnie – po wpatrywaniu się w netowe i papierowe mapy myślę, że zostałem wprowadzony w błąd. Czy celowo, dla podbudowania (???) własnego ego, czy nieświadomie, z przekonaniem i dumą, że z „mojego stawu wypływa Biebrza”…

Biebrzyć to!

W poniższym linku moja mapa źródeł najdłuższych rzek w Polsce, zapraszam:

Źródła najdłuższych rzek w Polsce

Facebook