EłkRzeki A-E

Ełk – źródło rzeki

Przez 3 sierpnia 2019 No Comments

Jak trafiłem do źródła rzeki Ełk?

Ełk zaczyna się jako Czarna Struga na polu między Siedliskiem a Dunajkiem. A gdzież to są te zacne miejscowości? No jak – między Grabowem a Wierzbiankami, przecież. Więc po prostu stanąłem gdzieś pomiędzy.

Pole było mokre, zatem posłałem w bój dronika. Efekty jego pracy zadowoliły mnie w sposób – nomen omen – wysoce satysfakcjonujący.

Na Wikipedii jest kilka błędów powtarzanych na wielu stronach, między innymi odnośnie początku rzeki. Dziwne, bo długość (113,6 km) jest ta sama! 🙂  Widnieje też informacja, że Ełk staje się Ełkiem dopiero po przepłynięciu jeziora Ełckiego. Poniższe foty wykonałem 19 lipca 2019 roku. Jak widać – Ełk jest Ełkiem już podczas wypływu z jeziora Straduńskiego!

W tej samej 😉 Wikipedii, ale w opisie jeziora Litygajno czytamy:

„Południowy kraniec jeziora to odpływ do Jeziora Leśmiady, który stanowi rzeka Połom będąca początkowym odcinkiem rzeki Ełk.”

No comments.

Losy rzeki  od narodzin aż do zasilenia Biebrzy, jej różne nazwy, a także ujście zaiste, są niezwyczajne.

Aliści ja w każdym razie w ten sposób kończyłem poszukiwania źródeł głównych rzek Polski na północnym wschodzie naszego kraju. Żałuję jeno Biebrzy, ale trudno….

Kilka fotek Ełku znad pięknego jeziora Straduńskiego, które zacząłem traktować jako początek Ełku pod nazwą …no jaką?   😉

W poniższym linku moja mapa źródeł najdłuższych rzek w Polsce:

Źródła najdłuższych rzek w Polsce

I zapraszam na filmik.

Facebook