Strona główna

Nasze polskie naj naj-ki, czyli podróże z rekordami cz.5

Przez 24 stycznia 2024 No Comments

Podróże z rekordami trwają w naj – lepsze!

Kolorem zielonym zaznaczyłem odnośniki (linki) do interesujących stron.

Piątą część zacznę od poważnego wykroczenia, które popełniłem poprzez samowolne opuszczenie terenu szpitala rehabilitacyjnego w Piaskach.  28 stycznia 2023 roku wespół z kolegą, którego imienia nie wymienię, postanowiliśmy urozmaicić sobie niebywale nudny szpitalniany czas. Obu nam opadała stopa po kontuzji kręgosłupa, ale mi dużo bardziej niż Arkowi!  A bazylika kusiła z daleka…

No w każdym razie Głogówko, osada koło Gostynia posiada świątynię z NAJWIĘSZĄ KOPUŁĄ w Polsce:  17 m średnicy, 50 m wysokości.

Pozostając w Wielkopolsce nie sposób pominąć Gniezno, uważane za pierwszą stolicę Polski. Byłem tu wielekroć, a zwłaszcza przygotowując I KaRaT, czyli kamperowy rajd trasą szlaku piastowskiego. W tutejszej bazylice znajdują się NAJSTARSZE WROTA w Polsce, czyli gnieźnieńskie drzwi. Jak mnie znacie – udostępniam odnośnik, a nie przepisuję Wikipedię. 😉

Fotki z wizyty w Gnieźnie w 2013 roku, skrzydła co prawda przyjaźnie rozwarte, acz niedostępne do bliższej penetracji.

Sorki, mieszkańcy Konina, ale to Wasze miasto jest …. niepiękne, że tak napiszę. Za to macie świetne dla turystyki okolice, z których dość często korzystam, a dla przykładu wymienię Ślesin, Niedźwiady i Licheń. A propos Niedźwiad, tych Małych, bo tam na kempingu „U Sikory” zastopowałem koła Dajlaiki w maju 2023 roku – jest to doskonały punkt startowy do rowerowych wycieczek. Zatem w sobotę 27 maja przekonałem się, że Konin (choć niepiękny) ma NAJSTARSZY SŁUP DROGOWY w Polsce.

Teraz dla kilku rekordowych wpisów przejadę się na północny wschód Polski. Owszem, to Białowieża zasłużenie jest najsłynniejszym miejscem kojarzonym z NAJWIĘKSZYM SSAKIEM LĄDOWYM Europy, bo to właśnie tam założono rezerwat w celu ratowania żubrów. Tak naprawdę to niewiele brakowało, by – podobnie jak tarpany – żubry ostały się jeno na rycinach. Dzięki ogromnej determinacji ludzi zaangażowanych w restytucję żubrów możemy te potężne zwierzęta oglądać w różnych miejscach w Polsce, na przykład we wsi Kiermusy. To właśnie tam 11 czerwca 2020 roku spotkałem się z żubrami w tutejszej prywatnej Ostoi Żubra.

Dla niektórych może być zaskoczenie, gdyż w „mieście” o liczbie 2500 mieszkańców znajduje się jedyne w Polsce, a drugie na świecie (sic!) rondo z 12 odnogami. To miasteczko to leżące tuż przy granicy z Białorusią Krynki. Planując kamperową majówkę na Podlasiu musiałem odwiedzić RONDO Z NAJWIĘKSZĄ ILOŚCIĄ ODCHODZĄCYCH Z NIEGO ULIC w Krynkach, czego dokonałem 1 maja 2023 roku.  Na marginesie dodam, że największe rondo w Polsce pod względem wielkości obwodu jest w Głogowie. Muszę w końcu je obfotografować, by znalazło się w kolejnej części naj-ków. A oto rondo w Krynkach.

Tego samego dnia odwiedziłem drewniany meczet w Kruszynianach. Jest to  NAJSTARSZY MECZET TATARSKI w Polsce, aczkolwiek nie ustaliłem dokładnej daty budowy obecnej budowli. W tym samym wpisie na blogu krótko opisuję wrażenia z oględzin, pobliski mizar i tatarskie …hm… jedzenie. 😉

18 sierpnia 2023 roku osiągnąłem największą depresję. Stało się to na polu we wsi Marzęcino. Na szczęście miesiąc wcześniej dobrzy ludzie postawili tam widoczną z dość daleka wieżę triangulacyjną i mimo podmokłego terenu szczęśliwie dotarliśmy do NAJNIŻEJ POŁOŻONEGO PUNKTU w Polsce. Geodeci ustalili, że ów punkt znajduje się 2,2 metry poniżej poziomu morza i tym samym zdetronizował Raczki Elbląskie, które wprzódy ze swoimi 180 centymetrami dzierżyły palmę najniższości.

BTW – tak na wszelki wypadek – zajechałem też i do rzeczonych Raczków.

Kiedy z nieba spadł tego nie wie nikt, ale ja  z całą pewnością wiem, że 2 sierpnia 2023 wespół z Dżonkiem zobaczyliśmy NAJWIĘKSZY KRATER powstały po upadku meteorytu. Miejsce to znajduje się na północnym skraju Poznania – konkretnie na Morasku. Utworzono tu specjalny rezerwat i ścieżkę przyrodniczą. Kraterów jest kilka, a fragmenty meteorytu wydobywa się co jakiś czas już od ponad 100 lat. Jak dotąd NAJCIĘŻSZE wykopane stąd pozaziemskie żelastwo ważyło 271 kilogramów.

Podczas wchodzenia na Chełmiec 12 października 2014 roku nie myślałem o „kolekcjonowaniu” polskich rekordów. Owszem, na szczycie prócz  telekomunikacyjnego masztu nie przeoczyłem też i krzyża, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem, że patrzę na NAJWYŻSZY GÓRSKI KRZYŻ. Jego Wysokość ma 45 metrów, a zwany jest Krzyżem Milenijnym z racji poświęcenia w 2000 roku. Zdjęcia słabe, wszak jeszcze nie wiedziałem, że przed sobą mam rekordzistę… 😉

Mierzeja Wiślana – to NAJDŁUŻSZA POLSKA MIERZEJA. Miałem przyjemność odwiedzać ją kilkukrotnie, a najświeższe moje oględziny stanu technicznego mierzei miały miejsce w sierpniu 2023 roku. Całkowita jej długość wynosiła ok. 95 – 96 kilometrów. W ostatnich latach mocno rozpropagowana przez budowę za 2 miliardy złotych przekopu dla kajaków. Tym samym –  to moje zdanie – część tego półwyspu biegnąca w stronę Rosji stała się sztuczną wyspą.

W Wenecji – oprócz zamku, w którym okrutnie panował Diabeł z Wenecji, znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej. Jest to NAJWIĘKSZY SKANSEN KOLEI O NAJMNIEJSZYM ROZSTAWIE SZYN, czyli 60 cm.  I to w całej Europie! Do rekordów zaliczam „największy”, bo 60-centymetrowe kolejki wciąż kursują, np. w Poznaniu „Maltanka”. Aaaaa, oczywiście ta Wenecja to ta ze Szlaku Piastowskiego.

Analiza dendrochronologiczna drewna wiatraka z Gryżyny koło Kościana wykazała, że jego pierwsza i druga kondygnacja pochodzą z 1585 roku. Tym samym jest to NAJSTARSZY WIATRAK w Polsce. Nadaremne byłyby jednak poszukiwania rekordzisty w Gryżynie, gdyż został przewieziony do małego skansenu w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. I tam go właśnie wypatrzyłem. 🙂

Wiatr napędzający skrzydła wiatraka zakończył piątą część polskich naj, czyli podróży z rekordami. Ale cóż…. podróżnicze wichry wciąż wieją.

A tutaj znajdziecie mapkę z umiejscowieniem dotychczas opisanych rekordzistów.

Ach, bym zapomniał. Jest już 6 część „naj w Polsce”. 🙂

Facebook