Rzeki W-ZWieprza

Wieprza – źródło rzeki

Przez 18 stycznia 2020 No Comments

Według strony http://archeo.edu.pl/dziedzictwo/Legendy%20powiatu%20slawienskiego_2009.pdf

„Nazwa rzeki „Wieprza” pochodzi z języka słowiańskiego. Podobno, tak głosi legenda, gromada dzikich świń grzebała w leśnym poszyciu. Szukając żeru świnie odkryły źródło, z którego coraz mocniej wypływała woda. Było to źródło rzeki nazwanej później „Wieprza” ku pamięci jej odkrywców.”

W wyszukiwarce Google’a rzeka Wieprza jest zdecydowanie mniej popularna od …Wieprza. No cóż, 237 kilometrów różnicy w długości na korzyść Wieprza sprawia, że Wieprza nie jest od Wieprza lepsza.

Wikipedia uznaje, że Wieprza wypływa z jeziora Kołoleż, strona rzekipolski.info wypływ z jeziora Białego podaje za początek tej rzeki, ale co najbardziej zdumiewające – oba wyżej przytoczone źródła wiedzy podają …. taką samą długość Wieprzy, to jest 112 kilometrów. Choć na Wiki widnieje też długość …140,3 km.

11 maja 2015 roku poszukując źródła Wieprzy najpierw sprawdziłem miejsce, które wynikało z rastrowych map podziału hydrograficznego i strony  rzekipolski.info, czyli pobliże jeziora Białego.

A następnie pojechałem do Głodowa. Z jeziora Kołoleż, znanego także jako Głodowo Małe, już z całą pewnością wypływa ciek o nazwie Wieprza.

Let It Be.

Facebook